Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlarından Hububat Fiyatlarına Tepki
59 okunma

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlarından Hububat Fiyatlarına Tepki

Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklamış olduğu hububat fiyatlarına teptik göstermek için Şanlıurfa Ziraat Odasında basın mensuplarıyla bir araya gelip açıklama yaptı.

ABONE OL
Haziran 8, 2024 15:30
Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlarından Hububat Fiyatlarına Tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Azize Yıldız

Başkanlardan ortak tepki

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanları, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatlarına tepki göstermek amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Hububat üreticilerinin beklentilerinin karşılanmadığını belirten Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, fiyatların yetersiz olduğunu ve çiftçilerin zor durumda kalacağını ifade etti.

İpar: Açıklanan rakamı komik bulduk

Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, yaptığı açıklamada şunları söyledi; Hububat fiyatları açıklandı. Açıklamasıyla çiftçilerimizi maalesef ki bir telaş aldı çünkü açıklanan fiyatlar çok düşük seviyede kaldı beklentimizin çok çok altında kaldı bundan dolayı çiftçilerimizden aşırı derecede hem tepki aldık hem telefon aldık bunlar tabii genel anlamıyla şikayet telefonlarıydı biz bu iş bu işi nasıl yapacağız biz seneye nasıl yetiştireceğiz bu ürünümüzü diye telaşa binmiş çiftçilerimiz. Açıklanan hububat fiyatları ekmeklik buğday da 9,25 TL makarnanın buğday 10 TL arpa da ise 7 TL olarak açıklanmış ancak geçtiğimiz yıllara göre kıyasladığımız zaman makarnalık buğday da ve ekmeklik buğday da %11 civarında bir fark gelmiş arpa da ise %3 bu enflasyonu düşündüğümüz zaman özellikle TÜİK verilerine göre enflasyonu düşürdüğünü düşündüğümüz zaman bu gerçekten de komik bir rakam artışlara göre ancak bunu bu şekilde düşündüğümüz. Böyle giderse biz bu üretimden vazgeçmeye çalışacağız evet çiftçilerimiz ekmek zorunda onurunu kurtarmak için zarar da etse ekmek zorunda fakat bu şartlar altında bırakın dünya çiftçileri ile rekabet etmeyi biz bu fiyatlarla ikinci 1 Ekim sezonuna girmeyi dahi riskli buluyoruz bu şekilde devam ederse eğer bu fiyatlar piyasada bu şekilde devam ederse emin olun ki çiftçilerimiz kan alacaktır.Başkan İpar: Çiftçiye darbe

Fiyatların düşük olduğunu ifade eden Başkan İpar konuşmasına şöyle devam etti; İthalat kapatılmış bunu memnuniyetle karşılıyoruz fakat bu ithalat kapatılmış olması piyasanın anında yükseleceğini göstermiyor hiç piyasada maalesef ki çok ciddi miktarda stokumuz var bu stokumuzu bitirmeden iç piyasanın yükselmesini bekleyemeyiz iç piyasa evet belki yükselecektir fakat bu çiftçinin elinde mal kalmadıktan sonra olacak bu da tabii yine çiftçi bir darbedir.

Fiyatlar çok düşük çiftçilerimiz çok mağdur çiftçilerimiz bu şekilde üretime devam edemeyeceklerdir çiftçiyi tarlaya küstürüyoruz çiftçinin alınteri çiftçinin emeği emeğinin karşılığı maalesef ki bu değildir ve biz çiftçinin emeğine karşı bir saygı bekliyoruz.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.