3 Haziran Dünya Bisiklet Günü etkinlikle kutlandı
59 okunma

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü etkinlikle kutlandı

2018 yılı Nisan ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü olarak ilan edilmiştir.

ABONE OL
Haziran 5, 2024 07:27
3 Haziran Dünya Bisiklet Günü etkinlikle kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Azize Yıldız

Bu kararda bisikletin, iki yüzyıldır kullanımda olduğu, benzersizliğini, uzun ömürlülüğünü, çok yönlülüğünü ayrıca basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz ve çevreye uyumlu sürdürülebilir bir ulaşım aracı olduğu belirtildi.

Sürdürülebilir ulaşımın sembolü kabul edilen bisiklet her yaşa hitap edebilen ve iklim ve çevre üzerinde olumlu etkileri bulunan hem spor hem eğlence hem de ulaşım aracı olarak tercih edilebilmektedir.
Dünyada olduğu üzere ülkemizde de Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar (BOH) en önemli ölüm ve hastalık yükü nedenlerini ve yüksek sağlık maliyetlerini oluşturmaktadır. Risk faktörleri ortak olup sağlıksız beslenme, fiziksel hareketsizliğin sebep olduğu önemli BOH arasında obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, erkeklerde kolon ve kadınlarda meme kanserleri önemli yer tutmaktadır.
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü olarak bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, okul ev yada işyeri ayırmaksızın yaşamın her alanında, toplumda her bir bireyin fiziksel aktiviteye katılımını arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek amacıyla 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü münasebetiyle tüm kurumların katılımı ve ilimizde faaliyet gösteren bisiklet kulüplerinin ( Göbeklitepe Bisiklet Spor Kulübü ve Urfa Bisiklet Spor Kulübü ) katkılarıyla bisiklet turu düzenlenmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.