DOLAR 32,4105 0.16%
EURO 34,5720 0.4%
ALTIN 2.448,010,40
BITCOIN 21557253,31%
Şanlıurfa
17°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Birecik Belediyesi önünden istifa et çağrısı: 22 bin kişinin iradesi çalınmıştır
30 okunma

Birecik Belediyesi önünden istifa et çağrısı: 22 bin kişinin iradesi çalınmıştır

DEM Parti'den seçildikten sonra partisinden istifa eden Mehmet Begit'in belediye başkanlığı görevinden de istifa etmesi çağrısında bulunan 31 Mart’ta belediye eşbaşkanı olarak seçilen Berivan İlkaya Manas, “Birecik’te 22 bin seçmenin iradesi çalınmıştır. Bu eşine az rastlanır bir hırsızlıktır” dedi.

ABONE OL
Mayıs 6, 2024 12:04
Birecik Belediyesi önünden istifa et çağrısı: 22 bin kişinin iradesi çalınmıştır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Birecik İlçe Örgütü, 29 Nisan’da DEM Parti’den istifa eden Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit’in belediye başkanlığından istifa etmesi talebiyle basın açıklaması yapıldı. Belediye Hizmet Binası önünde yapılan açıklamaya DEM Parti İl Örgütü Yöneticileri, 31 Mart’ta belediye eşbaşkanı olarak seçilen Berivan İlkaya Manas’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Eylemin başlamasına saatler kala belediye binası yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Polisler kamu kuruluşu olduğu gerekçesi ile kitlenin belediye binası önünde açıklama yapmasını engellemek istedi. Engellemelere yüzlerce kişi “Hırsız Begit istifa et” sloganları ile karşılık verdi. engelleme girişimlerine rağmen yapılan açıklamada “İrade gaspına hayır istifa et”, “Hırsızlığa prim yok”, “Belediye halkındır öyle kalacak” ve “Halk hakkı olanı almaya geldi” dövizleri taşındı.
Açıklamada konuşan 31 Mart’ta belediye eşbaşkanı olarak seçilen Berivan İlkaya Manas, “Birecik’te alenen 22 bin oy, 22 bin seçmenin iradesi çalınmıştır. Bu eşine az rastlanır bir hırsızlıktır” dedi. Herkes bilsin ki bu halkın değil iradesini 3 kuruşunu bile kimseye yedirmeyiz” diyen Manas, “Halk hakkı olanı almaya geldi. Sen Mezralıları ve Asmanlıları hırsızlığına ortak etmeye çalışıyorsun. Mezralılar hırsızlığa karşı, Asmanlılar hırsızlığa karşı. DEM Partililer hırsızlığa karşı. Bütün Birecikliler hırsızlığa karşı” diye konuştu.
‘HIRSIZLIK YAPAMAYACAĞINI ANLAYINCA İSTİFA ETTİ’
Belediyenin halka ait olduğunun altını çizen Manas, “Bu belediye halkındır, yalanlarla çalamazsın, dolanlarla çalamazsın, yalan bayrak siyasetiyle çalamazsın. Onurlu davran ve istifa et. Bu işin başka çözümü yok. Birecik halkına yapılan ihanet Kamuoyuna her ne kadar bayrak poster diye gerekçelendirilse de ihanetin temelinde, yapılması muhtemel bir yolsuzluğu partimizin önlemesi olduğunu bütün halkımıza duyuruyoruz. Bu zat Birecik belediyesinin mallarını, dükkan ve arsalarının yani halkın mallarının satış yetkisini kendine istemiş ve meclis üyelerimiz kabul etmemiş, oy çoğunluğuyla red etmişlerdir. DEM Parti’de AKP belediye başkanıymış gibi davrananlara prim verilmemiştir, müsamaha gösterilmemiştir. Bu zat DEM partide hırsızlık yapamayacağını anlayınca partiden istifa etmiştir. Eşbaşkanlık, şeffaf ve halkçı yönetim başta olmak üzere partimizin yönetim ilkelerini ret eden ve verdiği sözleri tutmayan biri bu halkla yol yürüyemez. Bu halka söz veriyoruz. Sonuna kadar bunların karşısında halkımızın yanında duracağız” şeklinde konuştu.
‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

 

Ardından söz alan DEM Parti İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, şunları söyledi: “Begit halkın iradesine saygı göstererek istifa etmeli. Ahlaki olan budur. Partimiz hırsızlığa ranta izin veremez. Begit halkın vicdanında bir hırsız. Begit’in istifa etme gerekçesi bayrak, Atatürk değil hırsızlık yapamayacak olması olmuştur. Hırsızlık yapmak için bayrağı kendine kılıf yapmak istiyor. Zerre kadar onurun varsa istifa ederek belediyenin yönetimini Birecik halkına devredersin. Birecik halkının iradesine sahip çıkacağız. Halkın bir kuruşunun ranta gitmesine izin vermeyeceğiz. Mehmet Begit halkın olanı halka verene kadar mücadelemiz devam edecek.”
‘HALK DEM PARTİ’YE OY VERDİ’
DEM Parti’ye oy veren Begit ile aynı köyden olan Mezralı Murat Karadaş, “Halk sana değil DEM Parti’ye oy verdi. Biz kazandık diyorsun, istifa et tekrar seçime gidelim. Alacağın 200 oydur. Mezralıları hiçe saydın. Diğer partililere gitmek için planlar yapıyorsun. Begitler ve Mezralıların şerefi ve onuru için istifa et. Ben Mezra’da oturuyorum ve 25 yıldır bu partiye oy veriyorum. Sen benim oyumu yok saydın. Annem yatalaktı ve onu o halde oy kullandırmaya götürdüm. Benin annemin vebali ne olacak? Begit’in ailesi tarafından dışlanması gerek. Şuan Begir’i destekleyen sadece DEM Parti’ye oy vermeyenlerdir” diye konuştu.

Açıklama “Begit istifa”, ve “hırsız istifa” sloganları ile son buldu.

 

Haber: Azize Yıldız

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.