DOLAR 32,4105 0.16%
EURO 34,5720 0.4%
ALTIN 2.448,010,40
BITCOIN 21557253,31%
Şanlıurfa
17°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şanlıurfa Milletvekili Ayan: Suruç Ölüm Yolu teşkil ettiği tehlike sorunları çalışmalar başlamadı çağrısı.
36 okunma

Şanlıurfa Milletvekili Ayan: Suruç Ölüm Yolu teşkil ettiği tehlike sorunları çalışmalar başlamadı çağrısı.

Suruç Ölüm Yolu'nda kaç kaza yaşanmıştır? Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Oluşan maddi hasarlara dair Bakanlığınızca hazırlanan bir rapor var mıdır? Varsa sonuçlarına nelerdir çağrısında

ABONE OL
Nisan 30, 2024 14:10
Şanlıurfa Milletvekili Ayan: Suruç Ölüm Yolu teşkil ettiği tehlike sorunları çalışmalar başlamadı çağrısı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Urfa’nın ölüm yolları meclis gündeminde!… Şanlıurfa’da “ölüm yolu” olarak bilinen Birecik – Suruç yolu meclis gündemine taşındı.

Şanlıurfa- Suruç- Birecik kara yolunda yaşanan ölümlü kazalarını meclis gündemine taşıyan Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, 5 sorudan oluşan soru önergesini, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir URALOĞLU yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle sundu.

Şanlıurfa Milletvekili Ayan’ın sunmuş olduğu soru önergesi şu şekildedir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Abdulkadir URALOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.29.04.2024

Dilan KUNT AYAN

 Şanlıurfa Milletvekili

Kamuoyunda “Suruç Ölüm Yolu” olarak bilinen, Birecik-Suruç-Şanlıurfa D-400 yolunun tek şerit olması yüzünden Şanlıurfa-Suruç arasındaki 40 kilometrelik yolda her yıl onlarca kaza yaşanmakta, can kayıpları ve maddi hasarlar oluşmaktadır. Yıllardır halkın ve yetkililerin çağrılarına rağmen yapılmayan “Suruç Ölüm Yolu’nda defalarca çalışmalar başlatılmış, tamamlanmadan yarı bırakılmıştır. 2022 yılında ihalesi yapılan duble yol yapımı projesine Karayolları Genel Müdürlüğü 2024 yılı bütçesinden 4 milyon TL ödenek ayrılmış, projenin toplam maliyetinin 1 milyar 585 milyon 115 bin 601 TL olduğu açıklanmıştır. Projenin bitiş tarihinin 14.12.2025 olduğu kamuoyuyla paylaşılmış, 2024 yılı Mart ayının ilk haftasında Şanlıurfa çıkışında yol yapımına başlandığı duyurulmuştur. Fakat sadece birkaç gün çalışan iş makinelerinin yeniden durduğu, yüklenici firmanın ödenek yetersizliği yüzünden yol yapımına ara verdiği tarafımıza iletilmiştir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte trafik kazalarının da daha yoğun yaşandığı bu yolda bir an önce çalışmaların yapılması ve halk sağlığının tehlikeye atılmaması için her gün onlarca şikayet tarafımıza iletilmekte, neden ödenek ayrılmadığı soruları halk arasında yoğun olarak dile getirilmektedir.

Bu bağlamda;

1-Her yıl yüzlerce kazaya, can ve mal kaybına sebep olan “Suruç Ölüm Yolu’nun teşkil ettiği tehlike ve ısrarla yolun yapılmaması sorunu Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

2-Son on yılda “Suruç Ölüm Yolu’nda kaç kaza yaşanmıştır? Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Oluşan maddi hasarlara dair Bakanlığınızca hazırlanan bir rapor var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?

3-“Suruç Ölüm Yolu’nun proje ihalesi 2022 yılında yapılmasına rağmen neden hala çalışmalara başlanmamıştır?

4-2024 Mart ayında projeye başlandığı duyurulan yolun çalışmaları neden durdurulmuştur? Ödenek ayrılmadığı iddiaları doğru mudur? Ödenek ayrılmama gerekçesi nedir?

5-“Suruç Ölüm Yolu” projesine yaşanan kazaların aciliyeti göz önünde bulundurularak bir an önce başlanacak mıdır?

 

 

Haber :Azize Yıldız

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.