Bugun...


Osman ELÇİ

facebook-paylas
Anneler günü… Ve kır çiçekleri…
Tarih: 09-05-2020 14:51:00 Güncelleme: 09-05-2020 14:51:00


Yeryüzündeki tüm Annelerin ‘’Anneler günü’’ kutlu olsun.

 

Anneler günü dendiğinde aklıma hep kır çiçekleri gelir. Alabildiğince kırların yamaçlarına yaslanan öbek öbek rengârenk renk kır çiçekleri.

 

İlkokulda, öğretmenimizin ‘’bu pazar Anneler Günü’’ dediğinde,  arkadaşlarımızla ablalarımızla dalardık bağların, bahçelerin arasında en güzel kır çiçeklerini toplamaya. Kucak dolusu papatyalar kıpkırmızı gelincikler. Sonra yamaçlardan rengârenk, değişik kır çiçeklerini toplayarak en güzel buketi hazırlamaya çalışırdık. Özenle seçilmiş bu kır çiçeklerini en büyük varlığımız Annemize sunardık.

 

Köy yeri bu, o zaman ne dükkân bilirdik ne mağaza, ne fiyonklu rengârenk hediye paketlerini. Nede biriktirebileceğimiz harçlıklarımız olurdu. Çocukluk günlerimiz ve Anneler günü böylece devam etti. Bu süre ortaokul yıllarına kadar devam etti. Artık şehirdeydik, büyümüştük ve Anneler gününde alınacak çeşit çeşit hediyelerin olduğunun farkına varıp öğrenmiştik…

 

Yine bir Mayıs günü ve Anneler günüydü… Arkadaşıma haydi beraber Anneler günü için hediye almaya gidelim dedim. O biraz daha şehirli ve çarşıyı pazarı bilen biriydi. Ve artık paramda vardı. Her istediğimi yapan beni kırmayan ve çok sevdiğim arkadaşım ısrarıma rağmen bir türlü benimle hediye almaya gelmedi. Daha sonra tek başıma hediyemi almış Annemin Anneler Gününü kutlamıştım.

 

(Ortaokulu ve liseyi şehirde Annemin yokluğunu aratmayan çok sevdiğim teyzemin yanında okudum. Hafta sonları köye giderdim.) Köyden okula döndükten sonra haftanın ilk birkaç günü arkadaşımla konuşmadık, Kırılmıştım çünkü. Sonra öğrendim ki, arkadaşım Annesini kaybetmişti. Hediye alma konusunu hiç konuşmadan birbirimiz anlamaya çalıştık ve barıştık. Annesinin yokluğunu bizlere yansıtmayan saklayan, her şeyi olan fakat Annesi olmayan arkadaşımı o günden sonra daha çok sevmeye kollamaya başlamıştım.

 

Yıllarca kır çiçekleriyle kutladığımız, Annemizin sevgisiyle mutlu olduğumuz bu özel günün, ‘’bir Annenin yokluğunda’’ çoğumuz içinde ne kadarda hüzünlü bir gün olduğunu, ilk hediyeyi almaya çalıştığım günde anlamıştım.

 

Ve bu gün Anneler günü. Böyle bir günde hediye benim için arkadaşımla yaşadığım o kötü anımı hatırlattığı için ben hep çiçek almayı tercih ederim. Annelere sunulacak en güzel hediyenin bir deste kır çiçeği veya bir buket çiçek olduğunu tavsiye ederek;

 

Hayatta olan tüm Annelerimizin ‘’Anneler Günü’’  kutlu olsun…Rahmete ermiş olan tüm Annelerimizin mekanları, Cennet olsun…

 

Not: Anneler günü en özel günlerden biridir. Fakat Annesini kaybetmiş etrafımızda öylesine çok çocuk ve halen Anne özlemini çeken insan var ki. O nedenle böylesi günlerde onu da düşünerek biraz hassas davranılması gerekir. Hatırlatma düşüncesiyle kaç yıl önce köşemde yazdığım bu satırları tekrar paylaşmak gereği duydum…Bu yazı 4314 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI