Bugun...


Mustafa Tevfik Ethemoğlu

facebook-paylas
Çöplükte Buluşmak!!!
Tarih: 11-02-2020 20:43:00 Güncelleme: 11-02-2020 20:43:00


Sanırım birçoğunuz bu başlığı okuyunca Askerde, hastane de, hapishanede, cennette, cehennemde buluşmayı duymuştuk da ‘’Çöplükte buluşmak’’ neymiş onu bilemedik, diyeceksiniz. Yazdığımı okursanız ne dediğimi anlayacaksınız. Malumunuzdur ki. Türkiye'de son yıllarda ciddi anlamda bir ayrışma ve kamplaşma yaşanıyor. İnsanlar benim partim, benim liderim, benim şeyhim, benim cemaatim, benim kavmim, benim aşiretim diyerek tarafını seçiyor.  Karşısındakini hain veya günahkâr ilan edip yalan, gıybet hakaret ve iftirayı da ekleyerek söylemediğini bırakmıyor. Çok sıkıntılı bir durum bu!!!

 

Çöp toplayarak geçimini sağlayan bir Suriyeli kardeşimiz Suriye'de yaşadıklarını şöyle özetliyor." Biz Suriyeliler ön yargılı yaşıyorduk. Birbirimize ayırım yapmaya başladık. Bu durum yavaş, yavaş ülkeye yayıldı. Şii nuseyrisi olanlar, iktidarda oldukları için ve Hıristiyanlar da zengin oldukları için, kimseyi beğenmiyorlardı. Kürtler azınlık haklarından bahsederek, herkese karşı çıkıyorlardı. Araplar, Arap yarımadasının kendilerine ait olduğunu söylüyor ve herkesi eleştiriyorlardı.  Türkmenlerde bu toprakların bir asır önce Osmanlı Türklerinde olduğunu ve Türkiye'nin arkalarında olduğunu söyleyerek herkesi eleştiriyorlardı. Herkes dedikodu yapıp, sosyal medyada birbirlerine küfür ediyorlardı. Ve tabi ki herkes herkese sırtını döndü. Sonuçta herkes herkesten uzaklaştı. Hatta düşman oldular. Herkes kendince çok dürüsttü, en ahlaklı en dindar, en namuslu kendini biliyordu. Şimdi durum değişti. Şimdi hepimiz Antep çöplüklerinde birleştik. Çöp toplarken, artık kimse bu durumu konuşmuyor. Çöplüğe düştük, çöplükte birleşmeyi öğrendik."Sanırım ne dediğimi anladınız.       Yunus Emre Ne güzel söylemiş. ‘’Benlik davasını bırak/ Muhabbetten olma ırak/. Sevgi ile dolsun yürek/ hoşgörülü olmaya bak. ‘’ 

 

Yunus'un dediği gibi hoşgörülü olmalıyız. Siyasetimizin gayesi sulh etmek olmalıdır. Tarih boyunca birlik ve beraberlik içinde yaşayan toplumlar Allah'ın rahmetine ve merhametine mazhar olmuşlardır. Müslüman toplumlar dünyevi gayeleri uğruna kutuplara ayrılırsa, o toplum zayıflar ve yok olmaya mahkûm kalır. Allah-u Teâlâ Ali İmran Suresi'nin 103. Ayetinde Şöyle buyurmuştur. "Hep birlikte Allah'ın ipine (Kuran’a),sımsıkı sarılın, parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirinize düşman idiniz de. Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz." Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifinde "Allah'a yemin ederim ki: Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek iman etmiş olamazsınız." buyurmuştur. Asıl olan da o değil midir ki? Şartlar ne olursa olsun doğruyu konuşabilecek kadar şahsiyetli ve yürekli olabilmek ve insan olabilmek. Sözlerimi Mehmet Akif'in dizeleriyle sonlandırmak istiyorum. "Girmeden tefrika (ayrılık) bir millete düşman giremez./ Toplu vurdukça sineler onu top sindiremez./ Sen, ben de senin efrat oradan vahdet-i kaldır./ Milletler için işte Kıyamet O zamandır. 

 

***Selam ve dua ile***

 

 

 Bu yazı 349 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
sanalbasin.comüyesidir" target="_blank">
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI