Bugun...


Mehmet Ali ULUĞ

facebook-paylas
Ramazan Gelmiş Hoş Gelmiş mi Acaba?
Tarih: 26-04-2020 13:26:00 Güncelleme: 26-04-2020 13:26:00


KORONA virüs dünyayı ülkemizi sarmışken sokağa çıkma yasağı nedeniyle evde kalma zorunda olduğumuzdan düşünmek için bol zamanımız varken elimizi vicdanımıza koyalım ve düşünelim.

 

Yeryüzünde yaşayan İslam dinine mensup Müslümanlar için çok değerli olan ramazan ayına girdik, Evet ramazan ayı gerçekten de çok değerli bir ay, İslam dini ’de çok değerli peki şimdiki Müslümanlarda değerli mi? İslam Allah’ın hak dini,   Kuranıkerim Allah’ın gönderdiği tartışmasız kitabı ve Allah’ın yeryüzünü onun hatırına yarattım dediği resulü ve kulu olan bizim sevgili peygamberimiz Hz Muhammed s a v peki bu dine, kitaba ve peygambere mensup 21 ncı yüzyılı Müslümanları için değerlimi?  Bu dini, bu kitabı, bu peygamberi hakkediyorlar mı? Bunu bu mübarek ramazan ayında tartışmamız değerlendirmemiz öz eleştiri yapmamız gerekmez mi? bence tam zamanı çünkü şeytanın kelepçeye vurulduğu Allah için orucun tutulduğu, kuranın okunduğu sahur iftar ve teravih kıldığımız güzel bir aydır. 

 

Bence tam özeleştiri zamanı, Sakız orucu bozar mı, yok denize girsem orucum bozulur mu, yok kız arkadaşımın elini tutum veya eşimi öptüm orucum bozulur mu? Benim bahsettiğim bunlar değil, Müslüman kardeşim yıllarca bizi bu gibi boş konularla uyuttular geç artık bunları bir etrafına bak kardeşlerin ne halde sen neyle uğraşıyorsun ve sorgulamaya başla,

 

Neden İslam coğrafyasında hep savaş, kan, gözyaşı, Keder, Hüzün, Acı var? Mezhepçilik, kabilecilik, Aşiretçilik, Zorbalık vs. var? Türk, Arap, Kürt, Çerkez, Laz, Türkmen Azeri vs. ırkçılığı var? Teni Siyah, Teni beyaz, Sünni, Şii, Alevi, Yezidi doğulu batılı vs. Bizi öyle böldüler ki saymakla bitmiyor, bizi parça parça edip birbirimize düşürüp bizi birbirimize kırdırıp atıyorlar, neden acaba sorgulama özeleştiri yapma zamanı gelmedi mi ?.  ABD İSRAİL ve diğer batılı ülkeleri protesto edip eleştirmekle elimize ne geçti, batıyı protesto edip sonra gidip onlardan Silahları bombaları füzeleri tankları topları alıp kardeş kanı döküyoruz, bu mübarek ayda bunu neden kınamıyoruz protesto etmiyoruz uyan gaflet uykusundan ey İslam dinine mensup Müslüman, kendini sorgulama zamanı gelmedi mi?

 

Ramazan ayında iftarda ne yiyeceğim ne içeceğimi düşündüğümüz kadar İslam aleminin içinde bulunduğu kan, gözyaşı, keder, Hüzün, Acı ve vahim durumu’ da düşünsek ve ne yapabiliriz birlikte elimizden gönlümüzden kalbimizden diyerek düşünmemiz gerekmez mi. Hayatlarına özendiğimiz Bir batıya bakın kan, Gözyaşı, yoksulluk var mı, Mezhepçilik, Irkçılık Ayırımcılık var mı? Birbiriyle uğraşan birbirinin ayıbını arayan senci benci kendilerine zalim olan batılı bir ülke var mı?

 

İslam’da olan ama onların yaşadığı Eğitim, Zenginlik, Teknoloji, Yüksek sanayi, modern hayat ve en önemlisi Adaleti. Taklit edeceğimize, onların birbirimizi vurmak için ürettikleri silahları, Alkolü Zinayı, Kumarı, her türlü ahlaksızlığı taklit ediyoruz, Sonra Müslümanlar neden güçsüz, zayıf, çaresiz ve cahil, İslam’ı değil kendimizi sorgulama zamanı gelmedi mi?    

 

Sadece konuşuyor ve tüketiyoruz, ilaçtan gıdaya, temizlikten teknolojiye her türlü araç gereç ihtiyacımızı batılılardan alıyoruz. Biz üretme yerine tüketmeyi ve sürünmeyi seçtik. Artık kendimizi sorguya çekelim. Kahrolsun İSRAİL, ABD demekle onlar kahrolmaz, önce tüm İslam dini mensupları olarak Allaha kul olacağız, bir olacağız birlik olacağız, kardeş olacağız ve peygambere yakışır bir ümmet olacağız, O zaman Allah onları kahreder, onlarda kahrolur.

 Bu yazı 4148 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI