Bugun...


Kemal Atalar

facebook-paylas
Acaba İnsan mıyız..?
Tarih: 11-02-2020 23:34:00 Güncelleme: 11-02-2020 23:34:00


İnsan demek; iki ayak üzerinde durabilen nefes alıp veren ama kendi egosu ve çıkarı için hemcinsini katleden, satan, red ve inkâr eden demek değildir.

 

İnsan demek;  mazlumların kimliğine, diline cinsine ve inancına bakmadan, hangi ülkeden olduğunu sorgulamadan el uzatan ve tüm insanların yaşama ve yaşatma hakkı olduğunu kabul eden yaratanın tüm âlemlerin yaratıcısı “ Rab’el âlemin “ olması gibi insanında bu âlemlerin Rabbi feyiz ve duruşu ile hareket ederek ayrıştırma yapmadan tüm mazlumlara el uzatandır.

 

Gerek Orta doğuda ve gerekse Ülkemizde meydana gelen ve gelmesi muhtemel olan savaş ve Doğal afetler nedeni ile insan eli ile yek,  diğer hem cinsine veya diğer tüm canlılara karşı yapılması muhtemel zülüm ve katliamlarda suskun kalmak veya yapılacak yardım bağış ve dayanışmalarda bu kimdir, bu hangi inançtandır,  vs sorular sorarak yapılmak istenen barış huzur ve yardımı bölüklere ayırmak, reddetmek veya dillerine renklerine ve inançlarına göre kategorilendirmek insan olma duygusu ile hareket edenlerin önündeki en büyük cehalet ve gaflettir….

 

Kişinin eğitimi diploması veya makamı bu türden davranışları haklı çıkartmaya yetmeyeceği gibi kişiyi bayağılaştırıp şerefsiz ve onursuzlaştırır…

 

Mazluma dilini inancını sormak haysiyetsizliğin kişiliksizliğin en büyüğüdür, Gönderilen yardımın nereden hangi kurumdan veya siyasi anlayıştan olduğunu sorgulayıp red veya kabul etmek basitliktir. Veya en hafif şekli ile düzenin uşaklığını yaparak insanlığından kişiliğinden taviz vermektir.

 

Depremler veya savaşlar meydana geldiğinde meydana geldiği bölgelerde  “ Sen zengin misin fakir misin veya Kürt müsün Türk müsün ya da İslam mısın, Hıristiyan mısın.?.“ sorusunu sormaz.

 

Çünkü..; O bölgede veya olay mahallinde  her tür ırktan, inançtan ve ekonomik seviyeden hatta makamdan insanların ortak yaşam alanı olması yüksek derecede muhtemeldir. Atılan bir bombanın veya Doğal afetin etkilediği yerde hangi binaya, hangi resmi kuruma veya hangi ibadethaneye ne derece etki yapacağını kestirmek imkansız gibidir.

 

Bu nedenle..; Mazlumlarında insan olduğunu, onlarında yardıma muhtaç olduklarını ve yaşama haklarının olduğunu ve bu mazlumların yerinde kendilerinin de,bizimde olabileceğimizi unutmadan ve unutturmadan sadece ve sadece  insan olmak olduğunu bilmemiz ve bu düstur üzere olmamız gerektiğidir.

 

Makamlar mevkiler ve paralar her daim yer ve mekân değiştirebilir ve her an herkes mazlum olabilir.

 

Dünyanın neresinde olursa olsun hangi dilden ırktan ve inançtan olursa olsun her canlı mazlumdur ve yardıma ayrımsız muhtaçtır. Bu minval üzere tüm mazlumların keder ve üzüntüler paylaşıp azaltmak dilek ve temennisinde bulunuyorum. İnsanlığımızı paraya, makama ve ırklara dayatmadan birlikte yaşamak ve yaşatmak dileği ile

 

***Aşk ile insanlık aşk ile…***.

 

 

 

 Bu yazı 3861 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI