Bugun...


Halil DÖNMEZLER

facebook-paylas
Barış Pınar Harekâtı ekseninde ABD ve RUS oyunlar
Tarih: 12-11-2019 23:20:00 Güncelleme: 12-11-2019 23:20:00


Türkiye PKK ile mücadelesinin adını Barış Pınarı koyduğu sınır ötesi bir operasyonla genişlemiş. Lakin Türkiye terörizm ile mücadele ederken ABD ve Rusya başka hesaplar içindeydi. Amaçları, Suriye içinde özerk bir yapı oluşturmak. Öncelikle ABD, PKK ve YPG'li teröristleri alıp eğitmiş, akabinde binlerce tır silah yardımı yapmıştır.

 

Görünüşte bir özerk bölge oluşturma gayesi olsa da aslında Suriye'de birde bir Petrol gerçeği vardır ve bu petrole sahip olmak için bölgeye hakim olmak gerekiyor. İşte tam bu noktada PKK ve PYD devreye giriyor…; Onların yaşam hakkı ve Suriye'de konuşlandırılan İşit bahane edilerek önce ABD sonra Rusya ve bazı Avrupa ülkeleri terörizm ile mücadele adı altında bir payda biz alırız hesabı, Asker gönderip terörizm kapsamında karargahlar kurarak Suriye'de istedikleri gibi hareket eder olmuşlar.

 

Şimdi her şey tamam..!!! Sadece petrol sevkiyatı kalmıştı. Petrolü Akdeniz’e taşımak için bir koridor gerekiyordu. Bunu da PKK ve PYD’yi kullanarak yapmak istediler. Az daha da başarıyorlardı…Ta ki, Türkiye’nin kirli ve karanlık hesapları bozmak için harekete geçmesi, tüm plan ve oyunlarını bozana kadar… Önce Zeytin Dalı ardından Fırat Kalkanı ve son olarak da Barış Pınarı operasyonu hesaplarında yoktu..;

 

Türkiye bu operasyonlardan başarı ile çıkınca Suriye'de hem terörizm üzerinden petrole el koyma hesapları hem de Suriye içinde oluşturmak istedikleri özerk bölge planları başka bir boyuta taşıma hesabı yapma gereğini doğurdu. Onun için Barış Pınarı operasyonu ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalar gereği ertelenmiş, bu süreçte ABD, ‘’PKK ve  YPG ‘lileri  çekiyoruz.. ‘’ söylemlerini aynı düzeyde anlaşma ile Rusya’da kabul etmiş. Lakin anlaşmalara uymak yerine ABD’nin bıraktığı misyonu Rusya devralmıştır. Bazı bölgelerde PKK ve YPG’ ye yeni karargâhlar kuruyor, tırlar dolusu silah yardımı yapılıyor.

 

Şimdi burada akıllara gelen bazı sorular var..;

 

ABD, açık seçik koruma adına Suriye petrolüne el koyduğu sırada, Rusya’nın PYD ve YPG' lileri koruma altına alması, onları silahlandırması acaba PYD yi onları terk eden, yalnız bırakan, kızgın teröristleri ABD ye karşımı kullanacak..?...

 

Yarın, bir gün PKK ve  YPG’nin, ABD askerine bir saldırı gerçekleştirirse şaşırmam...!!! Bununda gerçek yüzünü ve yeni oluşturulacak planları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sonrası öğreneceğiz.

 

 Suriye'de hiç bir şey güzel olmayacak Suriye daha da beter olacak gibi görünüyor… İzleyip göreceğiz.....

 

                                                ***Saygı ve sevgilerimle***Bu yazı 373 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
sanalbasin.comüyesidir" target="_blank">
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI