Bugun...


Cuma Hundur

facebook-paylas
Viranşehir ve Ceylanpınar Milli Düşüncemizin Doğal Otağıdır
Tarih: 12-03-2018 14:47:00 Güncelleme: 12-03-2018 14:47:00


Viranşehir ve Ceylanpınar  ilçelerimiz ,Vahy kültüründe korunan, barış ve selâmet  kenti olarak bilinen, kadim Ruha(Şanlıurfa) nın sol cenahı (kanadı)dır.

 

Günümüzün modern "İbn-i eşter'leri "kurumuş ancak nasırlaşmış yaraları yeniden kaşıyorlar, ezelden kerbela’ya dönüştürmek istedikleri bu kadim kentleri, sadece ismini viran edebildiler, amma ve lâkin bu gafiller, viranelerin, büyük dirilişlere, gebe olduğunu bilemezler. Ferasetsiz gafiller, Kerbela’nın viranelerden farklı olduğunu kavrayamazlar. Kerbelalarda işlenmiş günahlardan, yapılan zulümlerden dolayı kin ve fitne aşılama teknikleri tuzaklarla donatımlıdır. Bu kadim kentlerde ise, kin ve nefretin aksine büyük dirilişler vardır...

 

Bu kentlerde ,Osmanlı imparatorluğunun doğuda İlk defa sancaklaşan millî düşüncesinin, birlik ve beraberlik nişanesidir, simgesidir, birlik beraberlik ve  kardeşliğin ilk oluşma  otağıdır..

 

Fırat- Dicle arası, mezrabotan da, tüm aşiretleri, millî birlik beraberlik kardeşlik ülküsü doğrultusunda birleştiren millî aşiretler, beylerbeyliğinin komuta merkezidir. Sultan Abdülhamid hanın mefkûresinde hayalinde olup yazışmalara konu olan tarihi kentimizdir. Viranşehir  yiğitlerinin ismi Çatalca, Çanakkale, Gelibolu’dan, Edirne’ye kadar , ayrıca tüm balkan savaşlarında, duyulmuştur, Arab’ıyla, Kürd’üyle, Türkmen’iyle Yezidi ve Zaza’sıyla  birlikte, zati veya süvari olarak, Keheller, Hamdanîler seglavîler  olan, yağız   atları üzerinde, abalı,  kürklü, igallı giysileri  ile ben Diyarbekir, ben Merdin, ben Viranşehir, ben Ruha’lıyım, amma ve lâkin  sonuçta  ben, siz hepimiz aynıyız , Osmanlıyız, Ümmetiz kardeşiz, biriz beraberiz demişlerdir....

 

Bu bölgedeki kardeşlerimi millî birlik ve beraberlik, dayanışması içinde olan bu kutsal tavırlarından dolayı kutluyorum. Irkçılık fitnesi Osmanlı döneminde millî birlik ve beraberliğimizi yıkmak, bölmek isteyen, hain düşüncenin artçı sarsıntılarıdır. Hiç kimse üzülmesin bu sarsıntılar bitecek, minarelerde ezanlar daim, Mabetlerimizde insanlarımız kaim, Türkiye Cumhuriyeti bütünlüğü ile payidar olacaktır.

 Bu yazı 1474 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
sanalbasin.comüyesidir" target="_blank">
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI