Bugun...


Bedirhan KARASAPAN

facebook-paylas
Kadim Bilimlerle Tedavi (3)
Tarih: 14-01-2020 11:19:00 Güncelleme: 14-01-2020 11:24:00


Hz Lut Aleyhisselam madenlerin insanlar üzerindeki etkisini insanlığa öğretirken yeraltı çalışmalarında karşılaşılan Gaz zehirlenmelerinde kullanılabilecek aletleri geliştirmiştir. Yeraltı madencilerin kullanabileceği hayvan bağırsakları ve deriden yapılmış düzenek içerisinde Akciğerleri ve ani zehirlenmelere karşı koruyabilecek karşı atak tütsü grupları bulunuyordu. İçi doldurulan sistemle madene inen işçiler herhangi bir zehirlenme anında sırtlarına bağlı olan sistemden diğerlerinden nefes çekerek bölgeden rahatça ve sağlıklı şekilde uzaklaşabilirlerdi bu Gelişim Tıp ile neden ortak çalışma alanlarının ilk olarak tıpta tarihinin önemli kırılmalarından biri olarak gösterilebilir.

 

İshak Aleyhisselam deri enfeksiyonlarına karşı merhem geliştirmekle kalmamış deri transferi ile derin ve iyileşmez gözüyle bakılan deri hastalıklarında kullanılan estetik cerrahinin de temellerini atmıştır.

 

Hazreti Yakup Aleyhisselam küplerin içini tıklayarak yapılan ilaçların bozulmasını engelleme usullerini tarihe ilk defa uygularken tıbbi saklama koşullarının temellerini atmış oldu.

 

Hazreti Yusuf Aleyhisselam askeri birliklerde sürekli görülen rahatsızlıkları tek tek tespit ettirip ilaçların geliştirilmesini sağlayarak bu ilaçların hastalık yayılımı öncesi kullanımını mecbur hale getirdi. Toplu ve önleyici tedavi yöntemlerinin gelişimini sağladı.

 

Hazreti Eyüp Aleyhisselam toprakla tedavi yöntemini geliştirerek çamur banyosu ve benzeri tedavi yöntemlerinin önünü açtı. Dünya tarihinin ilk çamur banyosu havuzunu bugünkü Lübnan topraklarında halka sunduğu ve bu yöntemi ümmetine evresi sıcak su bulmada Mahir olan Hz Eyüp aleyhisselamın ilmi daha sonra persler üzerinden tüm dünyaya yayıldı.

 

Hazreti Şuayb aleyhisselam süt ve süt ürünlerinden meydana gelmeye başlayan salgın hastalıklara karşı hayvanların tedavi yöntemlerini geliştirdi. Hayvanlara Ağız yoluyla verilen ilaçları geliştirmekle kalmayıp ilk aşı yönteminin de temelini attı. Böylelikle insanlık hayvan sağlığının önemini öğrenmiş oldu.

 

Hazreti Musa aleyhisselam genetik hastalıkların temelinde var olan ırklara bağlı hastalık türlerini belirledi. İsrail'in nelerden zarar gördüğünü tespit ederek ırklara yönelik ilaç geliştirme yöntemlerinin atası oldu.

 

Hz Harun Aleyhisselam döneminde bebeklerde ve küçük çocuklarda sıklıkla görülmeye başlayan genital bölge kaşıntılarına karşı bebek tenine uygun ilaçlar geliştirdi. Erken yaş ve bebeklere özel ilk cilt ilaçları bu devirde geliştirilmiş oldu.

 

Hazreti Davut Aleyhisselam Meslek Hastalıkları tanımlayarak mesleklere uygun beslenme ve korunma yöntemlerini geliştirdiği ve ilk Meslek Hastalıkları tedavi merkezlerini kurdu.

 

Hz Süleyman Aleyhisselam ilk bölgesel hastane yapılmasını kurarak hekimleri bir çatı altında topladı. Daha önce kurulmuş buna benzer yapılan mevcut olsa da bu büyüklük ve imkânlar da kurulmuş ilk hastane özelliğine sahip yapılar. Bu dönemde insanlığın hizmetine sunulmuş oldu.

 

Hz Zülkifl Aleyhisselam özellikle uyku bozukluklarına karşı ilaçlar geliştirmiş, uyku sağlığı hakkında tıbbın temeli olabilecek konuların gelişimini sağlamıştır.

 

Hz İlyas Aleyhisselam çocuklarda korkuya bağlı gelişen hastalıkları tespit ederek psikolojik etkenlerin insan sağlığına etkileri üzerindeki gelişimleri sağlamıştır.

 

Hazreti El Yesa Aleyhisselam zamanının insan biyolojisi üzerindeki etkilerini ilk defa gündeme getirerek biyolojik saat kavramının gelişimini sağladı. Yatma ve uyanma zamanlarından tutun da sağlıklı yaşam için gerekli koşullara kadar geniş bir bilgi dağarcığını yazdırarak günümüzde oldukça önem arz eden Roma tıbbının temellerini atmış oldu.

 

Hz Yunus Aleyhisselam psikolojik alanının güncel tıbbi değerlendirme ilkelerini belirleyerek Psikolojinin temellerini oluşturdu. Sıkıntı veya buna bağlı olarak gelişen hastalık türlerini sınıflandırarak delilik kavramıyla özdeşleştirilen tüm anormal durumlar hakkında ana kıstasları belirledi.

 

Hazreti Zekeriyya Aleyhisselam kan dolaşım hızının insan vücuduna etkisi üzerinde bilgileri insanlığa aktararak damarları tedavi yöntemini geliştiren ilk kişi oldu.

 

Hz Yahya Aleyhisselam özellikle savaşlarda meydana gelen yaralanmalara karşı cerrahi müdahalenin geliştirmesinin temellerini oluşturduğu derin yaralanmalarda içerde kalan Kılıç parçalarının tedavi süreçlerini geniş bir yelpaze ele alarak cerrahinin acil durumları adına temelleri yapmış oldu.

 

Hazreti İsa Aleyhisselam Vitiligo hastalığının tedavi ederdi. Cilt hastalıkları konusunda havarilerden ikisine pek çok İlim ve üretmişti .

 

Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ise tüm peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü olarak tıpta başlı başına ele alınacak pek çok hastalığı iyileştirilmiş ve yöntemlerini eshab-ı kirama öğretmişti.

 

                                                     ----SON----

 

 NOT: Kadim bilimler kitabından alıntıdır.Bu yazı 7169 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
sanalbasin.comüyesidir" target="_blank">
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI